Bugün : 12 Aralik 2018 Çarşamba

 

                                                        MEZGİT KALE

           Kilikya coğrafyasının en sağlam kalmış, en etkileyici anıt mezarlarından biri dir.Mersin silifke sınırları içindedir.Klikyada sağlam kalmış başka anıtmezarlar da var ama.Mezgit kale büyüklüğüyle en etkileyicisi Herhalde bu kadar iyi korunmuş olmasının çağrıştırdığı "kale gibi sağlam" deyiminden dolayı bu isim verilmiş. Sekiz metre yükseklikteki yapı, 2. veya 3. yüzyıl Roma dönemine Mezar sahibi hakkında hiçbir bilgiye
sahip değiliz. Çevrede görülen zeytinyağı işlikleri, sarnıç ve yapı kalıntıları bir zamanlar burada bir çiftlik olduğunu gösteriyor. Tahminen bu mezar da çiftliğin sahibinin parasal gücüyle yapılmış.
          Yapının ilginç bir ayrıntısı da, podyumun yan duvar taşının üzerindeki phallus (erkeklik organı) kabartmasıdır. Son yıllara kadar yörede devam etmekte olan bir gelenek vardı. Evlenmek veya çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar buraya gelir, dua eder, adak adardı. Yakın zamanlarda, muhtemelen çok kıskanç biri bu kabartmaya zarar verici darbeler indirerek, Anadolu tarihî eserleri tahribat tarihinde neden-sonuç ilişkisi açısından yeni bir sayfa açtı.
 


Mustafa Cirban___ mcirban@ttmail.com