Bugün : 12 Aralik 2018 Çarşamba

 

               

          Büyük postane istanbul

               Yapımına 1905 yılında Posta ve Telgraf Nezareti binası olarak başlanan Büyük Postane, Mimar Vedat Tek’in ilk eseri olup Türkiye’nin En Büyük Postanesidir.
1909 yılında yapımı tamamlanan Postane’ye 1930’lu yıllarda Yeni Postane olurken sonraları adı değiştirilerek Büyük Postane olarak günümüze kadar gelmiştir.
               Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın ilk örnekleirnden olup, Cephe yontma taş ve mermerdir. Tuğlalarını Vedat Tek’in özel olarak tasarladığı sanılan Büyük Postane 4 katlı olup 3.200 metrekarelik alan üzerine kurulmuştur. Ana girişi çok büyük bir salona açılır. Çatıya dek yükselen tavan, turuncu ve mavi renk ağırlıklı camlarla kaplıdır. Binanın iç bölümündeki 3 katta da dikdötgen yapılı orta mekan ve bu mekan etrafında çevrelenmiş odalar bulunmaktadır.16. yy Osmanlı üslubunu benimseyen bir süsleme yapısı bulunan Büyük Postane’nin bir maketi de bugün Miniatürk açık hava müzesinde yer almaktadır.

               Sirkeci’de cadde üzerinde yer alan Büyük Postane, Eminönü Yeni Cami (Valide Sultan Cami) ve
Mısır Çarşısına çok yakın bir konumda olan Büyük Postane’nin giriş kapısının üst bölümünde çini işleme ile eski yazıyla yazılmış ‘Postane Telgraf Nezareti’ yazmaktadır.
Büyük Postane binası 1927-1936 yılları arasında İstanbul Radyo Evi olarak da hizmet etti ancak, 1958 yılından itibaren, yalnızca posta ve telgraf işlerinde kullanılmaya başlanmıştır.Günümüzde İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet vermekte, giriş katında ise tam teşekküllü bir postane yer almaktadır. İçinde ülkenin iletişim ve telekomünikasyon tarihi hakkında bir müze bulunmaktadır.


 


Mustafa Cirban___ mcirban@ttmail.com