Bugün : 12 Aralik 2018 Çarşamba

 

               


            ANTONİNLER ÇEŞMESİ

            Burdur da Sagalossos antik kentinde bulunmuştur. M.S. 161-180 yılları arasında yapılan 28 metre cepheli 9 metre yüksekliğindeki Antoninler Çeşmesi, tam 3 bin 500 parçanın birleştirilmesi ile 2 bin yıl sonra yeniden ayağa kaldırıldı. Çeşmenin Aygaz’ın sponsorluğunda süren restoran çalışmaları tam 13 yıl sürdü.
            Çeşme, Roma İmparatoru Marcus Aurelius zamanında Roma İmparatorluğu'nun prestij göstergesi olarak inşa edilmiş. MS 6. yüzyılda meydana gelen depremde çeşme büyük zarar görmüş. Çeşme, MS 650 yılında meydana gelen ikinci depremle de yıkılmış ve toprak altında kalmış. Antoninler Çeşmesi yedi farklı renkteki taşları ile dikkat çeken bir yapıymış.28 metre uzunluğunda 9 metre yüksekliğinde ki yapının tümünde tanrı Dionysos'a ithaf edilmiş semboller yer alıyormuş. Çeşmenin nişlerinde yer alan heykellerden ikisi Dionysos'a aittir.Çeşme alanında yapılan kazılarda bulunmuş olan bu heykeller Burdur Müzesinde sergilenmektedir.Çeşme antik kentin politik merkezi olan yukarı agoraya ek olarak estetik görüntü kazandırmak amacıyla yapılmıştı. Mevcut teras duvarının hemen önüne inşa edilmiş olan anıtsal yapı, tiyatro sahne mimarisine benziyor.
             Şelaleli bir çeşme olan Antoninler Çeşmesi'nde ışık oyunlarına imkân veren Afyon mermeri kullanılmıştır. Yedi farklı taş türünün kullanıldığı çeşmenin suyu, merkez nişte bulunan 4,5 metre yüksekliğindeki şelaleden akıp 81 m3 kapasiteli havuzu dolduruyormuş.Geç Helenistik Çeşme’de bulunan mevcut kaynak su 230 m kendi cazibesiyle taşınarak suyun özgün halindeki gibi şelaleden akması sağlanmış, böylelikle Corinth tarzı (Enginar yapraklı) sutün başlıklı çeşmeye 1800 yıl sonra yeniden su verilmiş ve havuzu doldurularak antik fonksiyonu yeniden kazandırılmıştır.
 


Mustafa Cirban___ mcirban@ttmail.com